Gabinet Terapii Manualnej i Fizjoterapii

Adres:
Tarnów, ul. Okrężna 4A

Godziny otwarcia:
Pon. - Pt.: 8:00 - 19:00

Co sugerują trzaski w kolanie?

Co sugerują trzaski w kolanie?

Od jakiegoś czasu słyszysz strzelanie, przeskakiwanie w stawach kolanowych? Niby nic wielkiego, bo nie odczuwasz żadnych dodatkowych dolegliwości ale zastanawiasz się co mogą oznaczać. ,,Biegniemy” z pomocą !!!

Budowa stawu kolanowego.

Kolano odgrywa bardzo ważną rolę w lokomocji człowieka. Jest największym stawem w naszym organizmie i drugim najbardziej obciążanym. Staw kolanowy to staw złożony. Zbudowany jest z kości udowej, piszczelowej i rzepki.  Razem tworzą staw udowo-piszczelowy i staw udowo-rzepkowy. Stawy te posiadają wspólną torebkę stawową oraz dwie łąkotki, które w  czasie ruchów dopasowują do siebie powierzchnie stawowe. Staw kolanowy jest wzmacniany mięśniami i więzadłami zewnętrznymi i wewnętrznymi.

Przyczyny trzeszczenia w kolanie.

  • Chondromalacja rzepki
  • Mięśnie
  • Zjawisko kawitacji

Chondromalacja rzepki.

Jest procesem chorobowym, którego istotę stanowi powstanie ogniowych, destrukcyjnych zmian w chrząstce stawowej rzepki. Chrząstka stawowa wyściela zakończenia kości, pełni funkcję amortyzującą, przenosi obciążania, tłumi wibracje. Ponadto, dzięki ruchowi w stawie, błona maziowa chrząstki wytwarza maź stawową (płyn stawowy), która odżywia i smaruje stawy. Na skutek procesu zwyrodnieniowego chrząstki, urazu kolana, przeciążenia lub braku ruchu ilość wytwarzanej mazi stawowej się zmniejsza. Wówczas w stawie kolanowym zaczyna brakować poślizgu, ruch jest mniej płynny. Często zmniejszona ilość mazi stawowej objawia się odczuwalnym chrupaniem i trzaskaniem w kolanie w trakcie ruchu.

Mięśnie.

Mięśnie zapewniają stabilność kolana.   Wskutek urazu, nadmiernej aktywności fizycznej lub zbyt dużych obciążeń dochodzi do wzmożonego napięcia mięśni i powięzi oraz włóknistych troczków rzepki, które są przedłużeniem głowy bocznej i przyśrodkowej mięśnia czworogłowego i odpowiadają za kontrolę ruchów rzepki. To nadmierne napięcie wpływa na ustawienie rzepki oraz jej tor ruchu w trakcie zginania i prostowania kolana. Rzepka ściągana przez zbyt napiętą powięź nie porusza się płynnie w rynience stawu rzepkowo-udowego, co może być odczuwalne dla pacjenta jako trzeszczenie, przeskakiwanie w kolanie.

W takiej sytuacji najlepiej zgłosić się do fizjoterapeuty, który oceni stan tkanek, ustawienie i tor ruchu rzepki. Dobierze odpowiednie ćwiczenia rozciągające i wzmacniające oraz technikę pracy na tkankach, która rozluźni napięte struktury.

Zjawisko kawitacji.

Kawitacja jest zjawiskiem fizycznym, w którym dochodzi do nagłej zmiany ciśnienia cieczy z wytworzeniem pęcherzyków wypełnionych gazem.

W stawie kolanowym, jak już zostało wspomniane wcześniej, znajduje się lepki płyn maziowy. W trakcie ruchu dochodzi do przemieszczania się względem siebie powierzchni stawowych, co wywołuje różnicę ciśnienia w przedziałach stawu kolanowego. Okolica stawu o niższym ciśnieniu zasysa płyn maziowy. Zanim dojdzie do jego przemieszczenia, powstaje pęcherzyk wypełniony parą lub gazem. W trakcie ruchu pęcherzyk pęka, czemu towarzyszy słyszalny dla otoczenia dźwięk trzasku. Zjawisko to często występuje po dłuższym bezruchu i dotyczyć może każdego stawu. Objaw ten nie jest nieprawidłowy i nie wymaga leczenia.

Zapraszamy

793 – 018 – 636 lub 889 0 010 – 170