Często słyszymy, że komuś wypadł dysk. Od razu należy wyjaśnić podstawową sprawę, sformułowanie ,,wypadnięcie dysku” jest całkowicie nieprawidłowe. Jeśli dysk nie wypada, to co się z nim dzieje?
Nasz kręgosłup zbudowany jest z 33 kręgów, pomiędzy nimi znajdują się krążki międzykręgowe, nazywane także dyskami. Pełnią one funkcję amortyzatora obciążeń, zbudowane są z galaretowatego jądra, który otoczony jest włóknistym pierścieniem. Gdy siedzisz, biegasz albo wykonujesz inne czynności, na dysk oddziałują siły, które mogą doprowadzić do przeciążenia i uszkodzenia włókien pierścienia . Do degeneracji krążka przyczynia się również nieprawidłowa postawa ciała, złe warunki pracy, siedzący tryb życia, dźwiganie ciężkich przedmiotów i nadwaga. Bywa także następstwem wypadków komunikacyjnych, ale częściej to skutek przeciążenia kręgosłupa. Gdy warstwy kolagenowe zaczynają pękać, a w miejsce uszkodzenia przesuwa się jądro miażdżyste, doprowadzając do coraz większego rozciągnięcia tkanek. Krążek międzykręgowy wysuwa się z miejsca w który powinien tkwić i dochodzi do przepukliny.
Objawy przepukliny krążka międzykręgowego.
Objawy są różne w zależności od poziomu na którym doszło do przepukliny w kręgosłupie oraz w jakim stopniu został uszkodzony krążek międzykręgowy. Może dojść do uciśnięcia przez dysk rdzenia kręgowego, nerwów lub innych struktur. Przepuklina w odcinku lędźwiowym kręgosłupa wiąże się z silnymi dolegliwościami bólowymi w krzyżu, często z promieniowaniem do kończyny dolnej. Pacjent może odczuwać drętwienia, mrowienia oraz brak czucia i osłabienie siły mięśniowej zajętej kończyny.
Leczenie przepukliny krążka międzykręgowego:
- rehabilitacja – terapia manualna, terapia metodą Mckenzie, rozluźnianie mięśniowo – powięziowe,
- leczenie operacyjne – gdy dojdzie do całkowitego przerwania ciągłości pierścienia włóknistego lub gdy długotrwała rehabilitacja nie daje efektów,
- niesterydowe leki przeciwzapalne,
- zabiegi fizykoterapeutyczne: przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Zapraszamy