Gabinet Terapii Manualnej i Fizjoterapii

Adres:
Tarnów, ul. Okrężna 4A

Godziny otwarcia:
Pon. - Pt.: 8:00 - 19:00

Jak dochodzi do wypadnięcia dysku?

Jak dochodzi do wypadnięcia dysku?

Często słyszymy, że komuś wypadł dysk. Od razu należy wyjaśnić podstawową sprawę, sformułowanie ,,wypadnięcie dysku” jest całkowicie nieprawidłowe. Jeśli dysk nie wypada, to co się z nim dzieje?

Nasz kręgosłup zbudowany jest z 33 kręgów, pomiędzy nimi znajdują się krążki międzykręgowe, nazywane także dyskami. Pełnią one funkcję amortyzatora obciążeń, zbudowane są z galaretowatego jądra, który otoczony jest włóknistym pierścieniem. Gdy siedzisz, biegasz albo wykonujesz inne czynności, na dysk oddziałują siły, które mogą doprowadzić do przeciążenia i uszkodzenia włókien pierścienia . Do degeneracji krążka przyczynia się również nieprawidłowa postawa ciała, złe warunki pracy, siedzący tryb życia, dźwiganie ciężkich przedmiotów i nadwaga.  Bywa także następstwem wypadków komunikacyjnych, ale częściej to skutek przeciążenia kręgosłupa. Gdy warstwy kolagenowe zaczynają pękać, a w miejsce uszkodzenia przesuwa się jądro miażdżyste, doprowadzając do coraz większego rozciągnięcia tkanek. Krążek międzykręgowy wysuwa się z miejsca w który powinien tkwić i dochodzi do przepukliny.

Objawy przepukliny krążka międzykręgowego.

Objawy są różne w zależności od poziomu  na którym doszło do przepukliny w kręgosłupie oraz w jakim stopniu został uszkodzony krążek międzykręgowy. Może dojść do uciśnięcia przez dysk rdzenia kręgowego, nerwów lub innych struktur. Przepuklina w odcinku lędźwiowym kręgosłupa wiąże się z silnymi dolegliwościami bólowymi w krzyżu, często z promieniowaniem do kończyny dolnej. Pacjent  może odczuwać drętwienia, mrowienia oraz  brak czucia i osłabienie siły mięśniowej zajętej kończyny.

Leczenie przepukliny krążka międzykręgowego:

  • rehabilitacja – terapia manualna, terapia metodą Mckenzie, rozluźnianie mięśniowo – powięziowe,
  • leczenie operacyjne – gdy dojdzie do całkowitego przerwania ciągłości pierścienia włóknistego lub gdy długotrwała rehabilitacja nie daje efektów,
  • niesterydowe leki przeciwzapalne,
  • zabiegi fizykoterapeutyczne: przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Zapraszamy