Gabinet Terapii Manualnej i Fizjoterapii

Adres:
Tarnów, ul. Okrężna 4A

Godziny otwarcia:
Pon. - Pt.: 8:00 - 19:00

Rehabilitacja po udarze mózgu!

Rehabilitacja po udarze mózgu!

Wiemy, że gdy dojdzie  do udaru mózgu, nie ma sposobu by cofnąć zmian, które się dokonały. Wiemy także, że plastyczność ludzkiego mózgu jest ogromna i należy to wykorzystać.

Udar jest wynikiem incydentu naczyniowego (zmiany zakrzepowe, zatorowe, jamiste, krwotoczne) w ośrodkowym układzie nerwowym. Jest neurologicznym zaburzeniem czynności dotyczącym jednej strony ciała. Strona i rozległość uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego determinują, po której stronie wystąpią objawy, a także stan chorego. Główne przyczyny powodujące udary stanowią: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, sercowopochodne zatory mózgu, cukrzyca, zaburzenia lipidowe. Wymienione przyczyny należą do czynników modyfikowalnych, a więc można na nie wpłynąć poprzez odpowiednią profilaktykę i leczenie zmniejszając ryzyko wystąpienia udaru.

PNF  – metoda usprawniania po udarze mózgu!

W terapii pacjentów po przebytym udarze mózgu, stosujemy metodę  PNF – czyli torowanie nerwowo – mięśniowe. W rehabilitacji metodą wykorzystujemy silne i zdrowe rejony ciała pacjenta. PNF umożliwia optymalne odtworzenie utraconych funkcji motorycznych. Koncepcja ta, zaleca postrzeganie chorego w sposób całościowy.  Podczas treningu, dążymy do uruchomienia rezerw energetycznych, co daje pacjentowi większą motywację do ćwiczenia.  Pracując metodą PNF bazujemy na wzorcach ruchowych, ruchy  są zgodne z naturalną pracą mięśni i stawów. Każdy wzorzec odbywa się w trzech płaszczyznach, co wymusza zaangażowanie do pracy maksymalnej ilości włókien mięśniowych. Wielokrotnie powtarzany ruch może spowodować utworzenie nowego wzorca ruchowego, czyli przywrócić przewodnictwo nerwowe w uszkodzonym obszarze.    Metoda PNF to koncepcja, którą wykorzystujemy do terapii pacjentów neurologicznych i ortopedycznych.

Wskazania do terapii metodą PNF!

  1. Neurologiczne: udar mózgu, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroby powodujące zaburzenia w utrzymaniu równowagi oraz chodu.
  2. Ortopedyczne: złamania i zwichnięcia, pacjenci pooperacyjni, zaburzenia tzw. propriocepcji, zaburzenia prawidłowej postawy, leczenie stawów hypermobilnych, bóle kręgosłupa.

Zapraszamy