Gabinet Terapii Manualnej i Fizjoterapii

Adres:
Tarnów, ul. Okrężna 4A

Godziny otwarcia:
Pon. - Pt.: 8:00 - 19:00

Leki przeciwbólowe – kilka ważnych uwag!

Leki przeciwbólowe – kilka ważnych uwag!

Dopada Nas ból głowy, barku czy też kręgosłupa – co robimy? Pierwsze nasze kroki skierowane są do domowej apteczki lub do pobliskiego sklepu aby nabyć środek przeciwbólowy. Nie myślimy wówczas o konsekwencjach zażywania leków. Boli i chcemy jak najszybciej zlikwidować uciążliwą dolegliwość, dlatego sięgamy po leki przeciwbólowe, ale  często nie zdajemy sobie sprawy, że problem został nierozwiązany. 

Łykamy tabletki przeciwbólowe praktycznie  na wszystko, tym samym ,,maskujemy” dolegliwości, które informują nas o toczącym się procesie chorobowym w naszym organizmie.  Ból jest sygnałem alarmowym, który pozwala nam zauważyć, że w naszym ciele dzieje się coś niepokojącego i odpowiednio wcześnie zareagować. Wiele osób zastępuje wizytę u specjalisty lekami przeciwbólowymi, co może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Jeśli dolegliwości bólowe narząd ruchu utrzymują się dłużej niż trzy dni, konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty. Tylko dobrze przeprowadzony wywiad, badanie i postawienie wstępnej diagnozy, pozwoli na dobranie odpowiedniej terapii i stosunkowo szybko pozbycie się nie tylko objawu jakim jest ból, ale przede wszystkim przyczyny dolegliwości.

 

W naszym gabinecie rozumiemy potrzeby naszych pacjentów. Staramy się poświęcić tyle czasu ile należy na pierwszą konsultację, podczas której aktywnie słuchamy pacjenta. Nie skupiają się tylko na bolących miejscach , ale na całym organizmie. Poprzez zabiegi manualne wpływamy przede wszystkim na funkcję układu nerwowego, ale nie zapominamy też o sferze psychicznej i emocjonalnej pacjenta.

 

7 przykładów złego stosowania leków przeciwbólowych:

 

1. Używanie paracetamolu na kaca:

Substancja ta w połączeniu z alkoholem staje się toksyczna i może prowadzić do uszkodzeń wątroby.

 

2. Podawanie leków dla dorosłych dzieciom:

Słynne pół tabletki leku.

 

3. Regularne nadużywanie leków:

Może prowadzić do zatrucia organizmu. Szczególnie, jeśli stosujemy lek na wszystkie możliwe dolegliwości.

 

4. Lek przeciwbólowy zamiast wizyty u specjalisty:

Lek przeciwbólowy bez recepty jest środkiem doraźnej pomocy, nie likwiduje przyczyny bólu.

 

5. Wiara w absolutne bezpieczeństwo leku:

Żaden lek nie jest bezpieczny sam w sobie – bezpieczne jest stosowanie leku zgodne ze wskazaniami.

 

6. Zbyt wysoka dawka leku przeciwbólowego: 

Przy zwiększaniu dawki leku, stopniowo nasila się jego działanie przeciwbólowe, ale po przekroczeniu tzw. dawki efektywnej, nie osiąga się już lepszego efektu. Koniec końców nie czujemy więc lepszego działania przeciwbólowego, a narażamy się na konsekwencje związane ze zbyt dużą dawką.

 

7. Łączenie dwóch leków o takim samym działaniu:

Aspiryna, ibuprofen czy naproksen należą do grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Przyjmowanie ich razem jest błędem, gdyż zwiększamy ryzyko działań niepożądanych (np. zaburzenia pracy nerek). W szczególnych przypadkach dopuszczalne jest natomiast połączenie leku z grupy NLPZ z paracetamolem. Jednak powinno się to odbyć tylko po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, który określi prawidłowe dawkowanie i czas podawania obu leków.

Pozbądź się dolegliwości bólowych