Bieganie to najprostsza forma ruch, lecz wiąże się z dużą kontuzjogennością. Biegaczy przybywa, a w raz z nimi pacjentów z urazami kończyn dolnych wynikających z przeciążenia narządu ruchu.
Jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości u biegaczy długodystansowych jest zapalenie rozcięgna podeszwowego. Problem ten dotyka ok 10% biegaczy, to typ urazu który mocno przeszkadza lub uniemożliwia trening. Rozcięgno podeszwowe przebiega od palców po podeszwowej stronie do kości piętowej. Podtrzymuje łuk podłużny i amortyzuje stopę podczas chodu lub biegu.
Znakami wskazującymi na uraz rozcięgna podeszwowego jest ostry ból pięty lub czasami niższej części stopy. Dolegliwości nasilają się rano po wstaniu z łóżka lub podczas pierwszych kroków po odpoczynku, ból po rozchodzeniu trochę się zmniejsza lecz przy dłuższym wysiłku znów się nasila. Zwiększone predyspozycje do tego typu kontuzji mają osoby otyłe i po 40 roku życia, ponieważ z wiekiem pogarsza się elastyczność tkanki. Do głównych przyczyn problemu z zapaleniem rozcięgna podeszwowego zalicza się:
- wzmożone napięcie mięśni łydek i tyłu uda,
- zaburzenie napięcia mięśni pośladkowych,
- koślawość tyłostopia,
- stopa płaska,
- przeciążenie treningowe.
Pierwsza pomoc w zapaleniu rozcięgna podeszwowego:
- zaprzestanie treningów biegowych do całkowitego wyleczenia dolegliwości bólowych,
- rozciąganie mięśni łydki oraz mięśni grupy kulszowo – golniowej,
- masaż piłeczka tenisową rozcięgna podeszwowego oraz kostką lodu,
- stosowanie kinesiology tapingu,
- noszenie wygodnych butów.
Rozciąganie powinno trwać około 30 sekund (statyczne). Wykonaj od 3 do 5 powtórzeń, trzy razy dziennie. Rozciągaj się w pozycji bezbolesnej.
Jeśli powyższe zabiegi nie pomogą, należy umówić się na wizytę do fizjoterapeuty i skorzystać z zabiegów terapii manualnej.
Zapraszamy