Gabinet Terapii Manualnej i Fizjoterapii

Adres:
Tarnów, ul. Okrężna 4A

Godziny otwarcia:
Pon. - Pt.: 8:00 - 19:00

Kinesiotaping – fizjoterapia dla kobiet w ciąży!

Kinesiotaping – fizjoterapia dla kobiet w ciąży!

Kinesiotaping jest metodą plastrowania ciała , polegającą na aplikowaniu w określony sposób na wybrane częściach ciała specjalnych, elastycznych plastrów. Nie są one nasączone żadnym lekiem, a ich działanie jest uzależnione od sposobu i miejsca naklejenia. Takie plastry nie przesuwają się wraz z rozciąganiem się skóry, nie ograniczają ruchu, przepuszczają powietrze i są odporne na wodę (można więc zażywać w nich kąpieli).

Kinesiotaping to metoda w pełni bezpieczna dla mamy jak i rozwijającego się w jej łonie dziecka. W naszym Gabinecie Terapii Manualnej i Fizjoterapii,  stosujemy kinesiotaping u kobiet w ciąży w:

  • bólach kręgosłupa, bioder, stawów krzyżowo – biodrowych

W czasie ciąży następuje rozluźnienie aparatu torebkowo-więzadłowego, rosnący brzuch powoduje przesunięcie środka ciężkości, co prowadzi do zaburzeń statyki i dynamiki organizmu matki. Obciążenia te są szczególnie odczuwane przez kobiety pod koniec II oraz w III trymestrze ciąży w postaci bólu bioder, kolan, odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

Bóle te często przybierają na sile przy nadmiernym wzroście wagi połączonym ze zmniejszoną aktywnością ruchową. W tym przypadku zadaniem kinesiotapingu jest stabilizacja więzadeł lędźwiowo krzyżowych wraz z klejeniem mięśni brzucha, pomagająca utrzymać odpowiednią postawę, odciążyć mięśnie oraz zapobiegać bólom kręgosłupa.

Oklejenie zaś okolic stawów krzyżowo-biodrowych przynosi ulgę przy odczuwaniu bolesnych ruchów, zmniejsza zbyt duże napięcie mięśni oraz poprawia funkcjonowanie mięśni zbyt rozciągniętych i co najważniejsze zwiększa zakres ruchu.

  • obrzękach i żylakach

W ciąży kobiety często zmagają się z obrzękami, zwłaszcza nóg, które powstają na skutek zatrzymywania wody w organizmie. Tak jak żylaki powstają przez zwolniony przepływ krwi w organizmie przyszłej mamy. Żylaki będą powstawać również przez zmniejszenie się sprężystości ścian żył w tym okresie, co połączone ze zwiększoną objętością krwi w organizmie daje nieestetyczna rezultaty oraz powoduje uciążliwe odczucie ciężkich, obolałych nóg.

Aby zminimalizować obrzęki oraz ułatwić przepływ krwi stosuje się kinesiotaping nakładany na udo, łydkę, aż do stawu skokowego lub na nadgarstki. W ten sposób udrażniane jest krążenie krwi, zmniejszają się stany zapalne oraz otwiera się drenaż limfatyczny. Efekty są odczuwalne już po kilku minutach od założenia plastrów!

  • zapobieganiu rozstępom 

Oklejanie brzucha taśmami nie tylko wspomaga pracę jego mięśni, ale poprzez oddziaływanie plastra na skórę, skutecznie zapobiega jej nadmiernemu rozciąganiu się, a co za tym idzie powstawaniu rozstępów.

Zapraszamy do naszego gabinetu