Gabinet Terapii Manualnej i Fizjoterapii

Adres:
Tarnów, ul. Okrężna 4A

Godziny otwarcia:
Pon. - Pt.: 8:00 - 19:00

Prawda o bieganiu!

Prawda o bieganiu!

Chcesz zacząć biegać? Uzbrój się w cierpliwość, ponieważ na początku ciężko czerpać przyjemność z tej formy aktywności fizycznej.

Moda na bieganie zrobiła się jakiś czas temu i nadal trwa. Instagram, Facebook czy inne portale społecznościowe karmią nas obrazkami  młodych, uśmiechniętych, pięknych ludzi oraz tekstami, w stylu:  ,,Bieganie, najwspanialsza forma aktywności fizycznej”. Wszystko dobrze, ale mało się mówi o bólu łydek, ud, pleców czy zmęczeniu . O tym, że po przebiegnięciu kilkuset metrów łapie się zadyszkę i już nie ma się ochoty na dalszy trening, a tym bardziej na następny. Odpuszczamy i plany o wymarzonej sylwetce albo sprawności fizycznej idą w niepamięć.

Do treningów trzeba podchodzić systematycznie i konsekwentnie wydłużać kilometraż i czas aktywności fizycznej. Zacznij od marszobiegu, dostosuj tempo i czas do swoich możliwości. Na początek, możesz na przemian biec 3 minuty i maszerować 2. Z czasem stopniowo zmniejszaj czas marszu na rzecz biegu. Właściwe tempo to takie, gdy podczas aktywności fizycznej możesz rozmawiać bez zadyszki. 30 min biegu ciągłego będzie Twoim pierwszym sukcesem.

Miłość do biegania przychodzi z czasem, trzeba poczekać, przyjdzie taki moment, że biegnąć 10 km poczujesz przypływ energii i nie wrócisz do domu póki nie zrobisz 15 km. Następną przeszkodą w polubieniu biegania jest motywacja. Jeden gorszy dzień i odpuszczamy trening, bo pada, bo zimno, bo mam dziś dużo pracy, bo… na poczekaniu  wymyślamy tysiące powodów. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam wyrobiony nawyk, który ma sprawczą siłę wyciągania nas na trening, ale żeby go wyrobić trzeba trochę ponarzekać, poprzeklinać i się po wkurzać.

Kilka wskazówek dla początkujących biegaczy:

  • przed bieganiem dobrze się rozgrzej,
  • zadbaj o dobre buty,
  • stawiaj sobie sportowe cele,
  • wybieraj interesujące trasy,
  • pokonaj krytyczny dialog wewnętrzny.

Pozwodzenia